Polsko – solné doly ve Wieliczce

1. leden 2017 | 00.33 |
› 

Jen asi 10 km jihovýchodně od Krakova, při silnici do Tarnowa, je snad největší turistická atrakce v Polsku – zpřístupněný starý solný důl.

Sůl nad zlato – pro lidi je nepostradatelná a vždy znamenala symbol pohostinnosti. Byla pravděpodobně prvním nerostem, který člověk začal těžit.

Sůl kamenná je měkký nerost, krystalizující v krychlích. Zde byly nalezené krystaly až s deseticentimetrovými hranami. Vyskytuje se však i sůl kusová, nebo vláknitá. Čistá je bezbarvá, jílovitá příměs ji zbarvuje šedě, kysličníky železa žlutě až červeně. Modré, nepravidelné zbarvení je způsobeno přirozeným radioaktivním ozářením v zemské kůře. Pokud takovou sůl opatrně zahřejeme, modrá barva zmizí.

Ložisko soli ve Wieliczce vzniklo v třetihorách odpařováním mořské vody v zálivech mělkého moře. Jižně položené Tatry byly tehdy pouhým ostrovem. Sůl, kterou známe jako křehký materiál, je pod dlouhodobým tlakem plastická. Pouhá váha hornin, které se usadily nad ní, způsobila vymačkání soli do mohutných pňů, stovky metrů vysokých.

Šachta je hluboká 327 m, má celkem 9 pater. Celková délka chodeb je300 km, vytěžených komor jsou 3 000. Díky mechanickým vlastnostem soli je zde mnoho prostor bez výdřevy. Proti uhelným a rudným dolům překvapí bezprašné a čisté prostředí. Prázdné prostory jsou využívány nejrůznějším způsobem. Specifické klima umožňuje speleoterapii – léčí se zde astma a alergie. Najdeme zde tržiště, koncertní sály, kavárnu i muzeum. To, co však turisty nejvíce láká, je samotný důl. Do dolu se sestupuje po dřevěných schodech. Chvíli to trvá – sestupuje se do hloubky, kterou by vyplnily dvě Petřínské rozhledny na sobě. Všechno je ze soli – a malé prohlubeniny na stěnách dokazují, že se o tom praktickou zkouškou přesvědčily statisíce návštěvníků. Místy jsou výkvěty čisté soli. Ze stropu visí solné krápníky. Jen ojediněle je strop podepřen – zato v komorách, kde to bylo nutné, je výdřeva dokonalým technickým dílem. V komorách jsou prostory s výjevy z polských dějin, hudební sál, kaple a dokonce i podzemní kostel. Sochy jsou samozřejmě z místního materiálu – soli. Část prostor je upravena jako skanzen. Většina dolu je suchá, jen na několika místech jsou podzemní jezera. Voda je ovšem tak slaná, že se v ní člověk nemůže utopit. Kdysi bylo možno se i po části dolu plavit v loďce. Za první světové války se pod převrácenou loďkou udusilo několik rakouských vojáků. Místo dosud střeží solná socha Jana Nepomuckého.

Práce v dole byla vždy těžká – ani solné doly nejsou výjimkou. Sůl se kopala ručně, při dopravě byli využíváni koně, kteří pod zemí prožili celý život. Na povrch se pak sůl vytahovala v podobě válců. To vše je rekonstruováno v podzemním skanzenu. Funkci strojů ukazují malé pohyblivé modely.

Všude se setkáváme se solnými sochami – pod zemí jsou trpaslíci, důlní duch, rytíři i králové.

Jde o sochy historické i zcela nové. A protože jsme v Polsku, v podzemním kostele je i socha papeže.

Podzemní prohlídková trasa je jen 2,5 km dlouhá. Po většinu cesty sestupujeme stále hlouběji. Návrat na povrch je však snadný – do patrové klece, která nás vyveze na povrch, se vejde několik desítek lidí.
 

 Těžní věž

 Kam asi vedou tyhle dveře?

 Lustr je vyroben především ze soli

  

 Kapiček, křížů a svatých je tu opravdu hodně

 Socha M. Koperníka, materiál (jak jinak) sůl

 Papež ovšem nesmí chybět

 Trpaslík také ne

 Výjevy z polských dějin

 K tomu něco ze života horníků

 Prostě takový podzemní skanzen

 Všimněte si provrásnění vrstev soli v pozadí

 Kůň neni ze soli, ale z gypsu

 Solný mlýn

 Káď se solankou

 Rekonstrukce staré těžby

 Vypadalo to takhle?

 Solný mlýn

 Co asi v těch džbánech nosili?

 Sbírka solných lustrů

 Setkání se skalním duchem

 I král tu má své místo

 A z povzdálí ho sleduje trpaslík

 Práce v dole

 Všude samá sůl

 Goethe - taky ze soli

 Na biblické výjevy si Poláci potrpí

 Sochy svatých jsou skoro všude

 Podzemní kaple

 Oltář

 Taky sůl ... většinou

 I podlaha je ze soli

 Poslední večeře

 Bůh si vás tu ohlídá

 Reliéfy na stěnách

 Díla i s podpisem umělce

 Jedna z kapliček

 Nepomucký - poznáte ho?

 Dřevěná konstrukce

 Tudy vozili sůl z dolu

 Koncentrovaný roztok soli

 Hladina solanky kolísá, je to vidět na břehu

 Solné krápníky

 Sůl na stěnách štoly

 Vrstvy soli

 Výdřeva

 Ze štoly vytéká solanka

 Káď se solankou

 Primitivní, ale stále funkční 

 Modernější část dolu

 Výdřeva v místě těžby

 Vrtná jádra ze soli

 Můžete si tu koupi i suvenýr

 U nás to známe jako lampičky z tibetské soli

 Obchod se suvenýry

 Krystaly soli

 Krystaly soli

 Vláknitá sůl

KAREL DRÁBEK

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Moderované komentáře